poniedziałek, 28 lutego 2011

Interpelacja ws. stanu nawierzchni Alei Jana Pawła II

Szanowny Panie Prezydencie,  
stan głównej arterii komunikacyjnej Jeleniej Góry – alei Jana Pawła II po sezonie zimowym jest opłakany. Na całej długości ulicy od marketu Castorama do ul. Konstytucji III Maja występują dziury w nawierzchni, grożące nie tylko uszkodzeniami pojazdów, ale także bezpieczeństwu. Wielu kierowców chcąc ominąć ubytki w jezdni wykonuje gwałtowne manewry zwiększając ryzyko wypadków drogowych.

Taki stan utrzymuje się już od ok. 2 m-cy. Biorąc pod uwagę, że to główna arteria komunikacyjna Jeleniej Góry – trudno oprzeć się wrażeniu, że w naszym mieście źle działają te jednostki Urzędu Miasta, które są odpowiedzialne za bieżące monitorowanie stanu jeleniogórskich dróg.

Wnoszę o naprawę drogi w ciągu tej alei oraz przeprowadzenie analizy, audytu – kto i jak monitoruje na bieżąco stan jeleniogórskich dróg.

wtorek, 22 lutego 2011

Rowerowy bubel?

Zima zbliża się ku końcowi (mam nadzieję) więc niebawem na plac budowy wrócą robotnicy pracujący przy nowej ścieżce rowerowej łączącej Zabobrze z Grabarowem.

Do tego czasu warto wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące jakości wykonywanych tam zadań, ponieważ wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z licznymi odstępstwami od projektu, które mogą spowodować, że ta inwestycja okaże się kompletną klapą.

Poniżej moja interpelacja w tej sprawie oraz fotografie, które (podobnie jak inni radni) otrzymałem od Towarzystwa Izersko – Karkonoskiego dokumentujące „jakość” przeprowadzonych robót.
 



Szanowny Panie Prezydencie,
jako radny otrzymałem wiele niepokojących sygnałów dotyczących przeprowadzonych prac budowlanych przy powstającej ścieżce rowerowej pomiędzy osiedlem Zabobrze i Grabarowem.
Obszerna korespondencja i dokumentacja fotograficzna wskazują na wiele uchybień i odstępstw od przyjętego projektu, które skutkować będą w najlepszym przypadku koniecznością dokonywania poprawek i opóźnieniem w oddaniu trasy do użytku jeleniogórzan.
W związku z opisaną sytuacją proszę Pana Prezydenta o odpowiedź na następujące pytania:
- czy urząd miasta posiada wiedzę na temat ew. uchybień i odstępstw od przyjętego projektu przy budowie wspomnianej ścieżki rowerowej?
- kto w urzędzie miasta odpowiada za nadzór nad pracami budowlanymi przy budowie ścieżki rowerowej do Grabarowa?
- czy urząd miasta podczas trwania prac zgłaszał uwagi do wykonawcy, jeśli tak to kiedy i jaki był tego skutek?
  z poważaniem
         Oliwer Kubicki

niedziela, 20 lutego 2011

Co z bezprzewodowym internetem w Jeleniej Górze?

Poniżej moje zapytanie ws. budowy sieci bezprzewodowego internetu w Jeleniej Górze.

Szanowny Panie Prezydencie,

w trakcie prac nad projektem budżetu miasta na rok 2011 odrzucona została zgłoszona przeze mnie na Komisji Gospodarki Komunalnej poprawka zakładająca zarezerwowanie środków na rozpoczęcie budowy sieci bezprzewodowego internetu. Istniejące w Jeleniej Górze punkty hot-spot są wadliwe i nadają sygnał słabej jakości, co w mieście turystycznym, chcącym ściągać do siebie studentów i  przedstawicieli biznesu, jest niedopuszczalne.

W związku z przedstawioną sytuacją proszę o poinformowanie mnie:

- jaki jest plan władz miasta na budowę nowoczesnego systemu bezprzewodowego internetu?

- na jakim etapie są ewentualne prace przygotowawcze w tym zakresie?



z poważaniem
Oliwer Kubicki 

wtorek, 15 lutego 2011

Wracamy do samorządu: moje zapytania zgłoszone na dzisiejszej sesji rady miasta.

Podczas wyborów samorządowych, wszystkie podmioty na lokalnej scenie politycznej deklarowały chęć uporządkowania miasta. Dlatego na dzisiejszej sesji podjąłem interwencję w sprawie dwóch zaniedbanych działek – przy ulicy Morcinka i Wyspiańskiego. To początek moich działań nad poprawą estetyki Jeleniej Góry. Poniżej treść moich zapytań.



Szanowny Panie Prezydencie,

na ulicy Wyspiańskiego, na wysokości Szkoły Podstawowej nr 10 znajduje się niezagospodarowany, zaniedbany pas zieleni. Nie jest on sprzątany a rosnąca tam trawa i krzewy przycinane. Wspomniana działka sąsiaduje z zagospodarowanymi i dobrze utrzymywanymi działkami wspólnot mieszkaniowych. W związku z kierowanymi do mnie skargami i prośbami o interwencję proszę Pana Prezydenta o: 

- ustalenie właściciela działki 
- podjęcie próby wyegzekwowania, w ramach istniejących przepisów, obowiązku należytego utrzymania terenu.
 


Szanowny Panie Prezydencie,

na ulicy Morcinka, na wysokości budynku o numerze 28 znajduje się niezagospodarowany, zaniedbany pas zieleni. Nie jest on sprzątany a rosnąca tam trawa i krzewy przycinane. Wspomniana działka sąsiaduje z zagospodarowanymi i dobrze utrzymywanymi działkami wspólnot mieszkaniowych. W związku z kierowanymi do mnie skargami i prośbami o interwencję proszę Pana Prezydenta o: 

- ustalenie właściciela działki 
- podjęcie próby wyegzekwowania, w ramach istniejących przepisów, obowiązku należytego utrzymania terenu.
 
z poważaniem
Oliwer Kubicki




niedziela, 13 lutego 2011

Młodzi, wykształceni z wielkich miast głosują na … Prawo i Sprawiedliwość. Zapraszam do Forum Młodych PiS w Jeleniej Górze.

Na początek cytat za www.wpolityce.pl:

„Z najnowszego sondażu TNS OBOP (Preferencje partyjne Polaków w lutym 2011) wynika, że najmłodsi wyborcy (pomiędzy 18 a 24 rokiem życia) wcale nie chcą już głosować na PO. Poparcie dla rządzącej partii w tej grupie wiekowej wynosi tylko 29%, przy ogólnym wyniku partii Tuska w całej próbie wynoszącym 41%. Czy zatem zyskała wśród młodych Polaków opozycja lewicowa? Skądże. Poparcie dla SLD wynosi w badaniu ogólnym 13%, a wśród najmłodszego elektoratu tylko 9%.

W najmłodszej grupie wiekowej wyborców największe poparcie ma Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 34% z nich, a więc o 5 punktów procentowych więcej niż na PO. Ta prawidłowość ujawnia się w różnych badaniach już od dłuższego czasu. Jeszcze bardziej zaniepokoić powinien Donalda Tuska a ucieszyć zwolenników PiS fakt, że poparcie dla PiS w grupie tych, którzy zadeklarowali, że „jeszcze się uczą" wynosi aż 37% przy 29% dla PO”.

Idzie nowe. W Jeleniej Górze powstało w styczniu Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, niebawem usłyszymy o jego pierwszych inicjatywach. Jestem pod wrażeniem pomysłów młodych ludzi, którzy przyszli do naszego biura, by działać na rzecz Jeleniej Góry i Rzeczypospolitej. W przyszłym tygodniu ujawnię szczegóły pierwszej akcji przygotowywanej przez młodzieżówkę.

Dziś chciałbym zachęcić wszystkich młodszych czytelników mojego bloga do wstąpienia w szeregi FM PiS. Wspólnie możemy więcej. W razie pytań proszę o kontakt: oliwer.k@wp.pl. Na Facebooku znajdziecie nasze oficjalne konto.

czwartek, 3 lutego 2011

Huberta Papaja fantazje.

Uśmiałem się z dzisiejszego wpisu na blogu Pierwszego Wiceprezydeta - Huberta Papaja. Z właściwym sobie ogromnym talentem prozatorskim pan wiceprezydent starał się wykazać, że przegłosowanie poprawi budżetowej o dopłatach mających zmniejszyć efekt 35% podwyżek cen wody i  ścieków to (uwaga uwaga!) zabieranie biednym i dawanie bogatym Ciekawe, prawda?

Z mrzonkami się nie dyskutuje więc skupię się na czystych faktach.

Czy pan wiceprezydent Papaj jako radny głosował za podwyżką podatku od nieruchomości? TAK
Czy pan wiceprezydent jako radny głosował za sprzedażą PEC-u, gdzie zwalnia się dziś połowę załogi? TAK
Czy pan wiceprezydent Papaj popierał wprowadzenie nowej taryfy na wodę z podwyżkami (bez zastosowania dopłat)? TAK

Na koniec. Zgadnijcie jak głosował w zeszłym roku pan wiceprezydent Papaj przy uchwale o dopłatach, którą w tym roku uważa za zabieranie biednym i dawanie bogatym. No jak? Domyślacie się Państwo?

P.S. Panie wiceprezydencie. Można się w polityce spierać i różnić. Pan jednak nie potrafi utrzymać nerwów na wodzy i przekracza pan granice kultury. Sytuuje się pan w lidze Palikota, choć on przynajmniej nie cenzuruje komentarzy na swoim blogu…

Pan ma ich w statystykach 12, na stronie 1. Reszta była niewygodna?


wtorek, 1 lutego 2011

Tylko PiS głosowal przeciwko słabemu budżetowi Marcina Zawiły.

Budżet który przedstawił nam prezydent Zawiła jest słaby i już dziś wiadomo, że będzie go trzeba wielokrotnie łatać. Dopina się on tylko dzięki temu, że w Jeleniej Górze podwyższa się podatki i opłaty nakładane na obywateli. Prezydent nie określił kierunku w jakim ma zmierzać Stolica Karkonoszy, nie potrafił też umieścić w nim zadań, które rozwiązywały by najpilniejsze problemy naszego miasta. Zapisy które odpowiadają na potrzeby mieszkańców znalazły się w budżecie w odpowiedzi na wnioski komisji, autorami większości byli radni opozycji. Mam nieodparte wrażenie, że nowy prezydent i jego służby zmarnowały prawie 2 miesiące jakie upłynęły od zaprzysiężenia.
Pomimo opisanych zastrzeżeń – jako Klub Prawa i Sprawiedliwości byliśmy gotowi wyciągnąć rękę do Platformy Obywatelskiej i poprzeć budżet pod warunkiem zarezerwowania w nim środków na:
  1.  budowę nowego żłobka
  2.  dopłaty do wody łagodzące skutki planowanej podwyżki
  3.  rozpoczęcie programu budownictwa komunalnego
    Platforma Obywatelska nie dopuściła nawet naszych poprawek pod głosowanie, choć gotowi byli je poprzeć radni innych klubów. Stało się tak pomimo faktu przedstawienia przez nas źródeł finansowania tych potencjalnych wydatków (wbrew temu co napisali dziennikarze). Wg mnie ze złamaniem przepisów.  

    Budżet przeszedł. Tylko Prawo i Sprawiedliwość głosowało przeciw.